Jump to Navigation

Ushqimet qe luftojne plakjen

Spinqi dhe fasulet jane konsideruar si dy ushqimet baze per te luftuar plakjen. Nje grup studiuesish nga  Australia, Indonezi dhe Suedi studiuan ushqyerjen e femrave dhe te meshkujve te moshuar dhe vertetuan se, ata qe kishin me pak rrudha konsumonin me shume perime me gjethe jeshile dhe fasule. Sekreti? Keto ushqime jane te pasura me lende qe ndihmojne ne qetesimin e sherimin e qelizave te lekures. Nje ushqim tjeter qe lufton plakjen eshte edhe lengu i rrushit. Ai jo vetem qe mbron nga infarkti dhe hemorragjia cerebrale, por mund te ndihmoje edhe ne qetesimin e lekures. Dhe kjo, sepse rrushi permban polifenole, lende antioksiduese qe e ruajne lekuren elastike dhe te lemuar. Ne grupin e ushqimeve te luftojne plakjen futen edhe patatet e embla, djathi i verdhe

Luftojne plakjen:

1-Spinaqi
2-Grosha
3-Lengu i rrushit
4-Patatet e embla
5-Djathi i verdhe
31-Rrushi, kundra kancerit dhe semundjeve vaskulare

Shkencetaret pohojne se nga te gjitha lengjet e frutave, lengu i rrushit eshte me efikasi kunder kancerit dhe semundjeve te zemres. Kjo, sepse ne kete leng ka nje perqendrim shume te madh antioksidantesh, te cilet neutralizojne "radikalet e lira" qe jane shkaktaret e plakjes dhe lindjes se semundjeve kanceroze.

Rrushi eshte shume i pasur me glukoze, fruktoze, acide organike, kripera minerale, kalium, kalcium, natrium, magnezium, pektine dhe vitamina. Pikerisht per kete arsye, mjeket e rekomandojne ne rastet e anemive dhe çrregullimeve te sistemit nervor, ne stadet fillestare te tuberkulozit, si dhe ne shume semundje te stomakut dhe zorreve. Ata qe pine leng rrushi te pakten tri here ne jave, kane me shume shanse per t’i shpetuar semundjes se Alzhejmerit.

Rrushi kuron:

1-Semundjet vaskulare
2-Kancerin
3-Rastet me anemi
4-Semundje te stomakut
5-Semundje te sistemit nervorMain menu 2