Jump to Navigation

Zemres se femres i ben mire vera

Pirja e dy gotave vere çdo dite i ben mire zemres se femrave. E ndihmon “te mbaje ritmin”, i lejon te pershtatet me shpejt me nevojat e dites. Aspekt shume i rendesishem ky, qe tregon shendet shume te mire dhe ul rrezikun e infarktit. Ne keto perfundime ka arritur nje studim suedez botuar ne revisten mjekesore “Heart”. Studimi, i udhehequr nga Instituti “Karolinska” ne Stokholm, ka patur subjekte 120 gra nen 75 vjeç, te mbijetuara nga nje infrakt ose bllokim venash. Efektet e mira jane shume te palveral ne rast se vera zevendesohet me birre ose nje pije superalkolike. Ndersa vera, e cila ka nje efekt relaksues mbi sistemin nervor, i mundeson zemres “ta marre me qetesi” punen e saj. Ka mundesi qe keto efekte lidhen me faktin se kush pi vere ben nje gjume me te qete, duke i lejuar organit te zemres te pushoje.

Vera ndihmon femra:

1-Zemra e tyre pershtatet me shpejt me ritmim e dites
2-Ul rrezikun e infraktit
3-Ka efekt relaksues ne sistemin nervor
4-Vera u lejon grave nje gjume te qeteMain menu 2