Jump to Navigation

Ushqimet qe demtojne kolesterolin

Jane dy menyra qe trupi i njeriut merr kolesterol, nga ushqimi qe hame dhe nga melçia, edhe pse shume ushqime kane kolesterol melçia prodhon 80% te kolesterolit qe kemi nevoje. Disa nga ushqimet qe s’duhet te hahen per te evituar kolesterolin jane:  Gjalpi, mishi i pjekur, mishi i grire, te brendshmet te tilla si melçi, zemer dhe veshka. Gjithashtu duhet te minimizohen  prodhimet e qumeshtit qe kane me shume se 1% yndyre qumeshti, gjithashtu fast-foods. Mund te perdoresh margarina te lehta, ose vaj ulliri, mishin zevendesoje me pule ose peshk por qe kane lekure te holle, perdor skim milk ose loe fas milk.

S’duhet te hani:

-Gjalpe
-Mish te pjekur
-Mish te grire
-Te brendshme kafshesh te tilla si melçi, zemra, veshka
-Produkte qumeshti qe kane me shume se 1 % yndyre
-Fast-FoodMain menu 2